Struka zove
NE PUŠIM - 3D PRINTAM!

3D tehnologija je budućnost, a ovi je učenici već imaju u malom prstu

Dobro je poznato da kreativnosti i inovacija nema bez dobre ideje. Baš iz tog razloga Srednja škola Ivan Švear Ivanić Grad svojim učenicima omogućila je da svoje ideje realiziraju u djelo 3D modeliranjem i ispisom.

Još 2018. godine Škola je provodila projekt „Budi 3D kreativan - Primjena aditivnih tehnologija pri radu s učenicima srednjih škola“ kroz koji je nabavljen 3D pisač Zortrax M200 koji je i danas na raspolaganju učenicima. Ove pak godine školi je Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo projekt „Ne pušim - 3D printam“ kroz koji su nabavljena dva 3D printera Flashforge Creator Pro 2 i Anycubic Photon Mono X.

Učenici usmjerenja industrijski mehaničar aktivno sudjeluju u korištenju 3D pisača čime im se može omogućiti suvremeno obrazovanje, razvijanje kreativnosti i inovativnosti, a ujedno i jačanje vlastitih kompetencija, te pripremu za izazovne promjene na tržištu rada.

Kroz razgovor sa voditeljicom i nastavnicom strojarstva Lidijom Samac dolazimo do zaključka da učenici vrlo rado prihvaćaju rad sa 3D pisačima, vole sudjelovati u njihovu podešavanju i kalibriranju, ne boje se noviteta i vrlo brzo se prilagođavaju.

Razgovarali smo i s nekoliko učenika usmjerenja industrijski mehaničari, a ovo su njihovi dojmovi:

Sastavljanjem samih uređaja bavio se Leo Brezovečki koji pritom nije imao poteškoća jer je sam postupak prilično jasan i jednostavan.

Učenik Kened Tunaj radio je na postavljanju i fizičkom kalibriranju 3D pisača. Taj zadatak bio mu je vrlo zanimljiv, ali i izazovan jer su postojale poteškoće u pronalasku odgovarajuće matice za ugađanje. Učenik je imao iskustva i radu sa CNC strojem, te ističe prednosti u korištenju 3D pisača naspram CNC stroja u preciznosti izrade modela.

Učenici Erik Pavlović i Marin Iveljić također su radili na kalibriranju 3D pisača, ali i u samom modeliranju u alatu Tinkercad. Koristili su neke gotove modele predložaka, ali su se okušali i u modeliranju vlastitih što im je bilo vrlo zanimljivo i poučno.

Modele koje su do sada učenici izrađivali koristeći 3D pisače najviše su bili vezani uz njihovu struku, kao što su prsten, klip, cilindar, robot, vozilo i sl., te ističu to kao veliku prednost.

Na prijedlog nastavnice Lidije u planu je i opremanje jedne radionice koja bi se koristila isključivo za 3D modeliranje i ispis, dok se ono za sada provodi u sklopu predmeta Aditivne tehnologije. Svakako bi to doprinijelo uključivanju još više učenika, čime bi se jačale kompetencije učenika i razvoj praktičnih vještina.