Struka zove
RAZVIJANJE KOMPETENCIJA

FOTO Svestrani zaprešićki tehničari za računalstvo

Svako interaktivno iskustvo potiče na razmišljanje i rezultira daljnjim učenjem, osobnim rastom i razvojem. Svaki pojedinac ima jedinstven proces učenja i način na koji stiče radne, generičke i specifične kompetencije.

Radne kompetencije određuju uspješnost i učinkovitost u radu, motivaciju, znanja i vještine. Generičke kompetencije kao što su timski rad, proaktivnost, kreativnost i empatija koriste se u svim vrstama zanimanja. Specifične kompetencije su one koje su specifične za određeno područje, kako bi se mogao odraditi određeni zadatak ili posao, analizirati baze podatka, programirati, ali i biti fleksibilan i tolerantan.

Razvijanje matematičkih i digitalnih kompetencija kao temeljnih vještina za tehničke struke, kojima se razvijaju kognitivne vještine i rješavaju problemi temeljna su podloga za tehničare za računalstvo. Znaju to jako dobro tehničari za računalstvo iz Srednje škole ban Josip Jelačić iz Zaprešića, razvijajući upravo te specifične kompetencije kroz uspješno sudjelovanje na različitim natjecanjima.

Učenike 2.e razreda – smjer – Tehničar za računalstvo – između županijskih natjecanja iz matematike, fizike i informatike na kojima su postigli zapažene rezultate - Matej Tomić i Marko Fabek – zamolili smo da nam odgovore na pitanje koji je razlog odabira ovog zanimanja...

Matej nam odgovara da je - izabrao ovaj smjer zato što su ga računala oduvijek zanimala naročito negdje od 10 godine.Tek u srednjoj školi počinje aktivnije raditi na kompjutoru.Također se javio i interes za matematiku.

Marko dodaje kako su i njega od malena također počela zanimati računala i programiranje. Volio je i matematiku od osnovne škole, uvijek mu je dobro išla i bila mu je zanimljiva....

Također smo ih pitali koja su im još područja interesa i hobiji...

Matej – nam otkriva da su to - fizika, digitalna logika i programiranje, filmovi i animacije, te povremeno šah u slobodno vrijeme...

Marko – ističe kako je to digitalna logika, rukomet, te povremeno također šah u slobodno vrijeme.

Oboje su se izjasnili kako im je digitalna logika jako zanimljiva, jer tu uče digitalne signale, logičke sklopove, načine rada računala, te način kako prepoznati i prenijeti signal.

Od ovih mladih tehničara za računalstvoiz Srednje škole ban Josip Jelačić iz Zaprešića možemo još puno toga očekivati, jer znatiželjni umovi znaju da učimo na svakom mjestu i situaciji,upijajući nova znanja i iskustva, učeči kroz primjere, u kreativnom i poticajnom okružju, kroz zabavu i natjecanja.