Struka zove
KIBERNETIČKI VITEZOVI

Učenici u borbi za kibernetičku sigurnost

Svi znamo da je kibernetička sigurnost važna da bismo mogli nesmetano “boraviti” na internetu i koristiti sve blagodati koje nam on pruža. Živimo u svijetu stalnih globalnih kibernetičkih prijetnji, koje postaju sve sofisticiranije, kako raste ovisnost suvremenog društva o kibernetičkoj tehnologiji.

Kibernetički napadi su u EU temeljito planirani, napredni i ustrajni - APT – Advanced Persistent Threat. Obilježava ih visoka razina stručnosti i prikrivenosti počinitelja napada u dužem razdoblju.

Hakerske skupine mogu se usmjeriti i u područje financija -Ransomware, naročito u vidu različitih vrsta malverzacija u financijskom sektoru.

Zato je Sigurnosno-obavještajna agencija 2019. godine osnovala Centar za kibernetsku sigurnost s ciljem zaštite nacionalnog kibernetičkog prostora.

Raduje nas činjenica da škole idu u korak s vremenom, kao i da se organiziraju natjecanja u tom području. Tako je u organizaciji CERT-a - Nacionalno tijelo za prevenciju i zaštitu od računalnih ugroza sigurnosti javnih informacijskih sustava u RH, koji egzistira kao odjel Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNET-a i Fakultet Elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, u periodu od 14.10.2022 do 16.10.2022 održao nacionalno natjecanje srednjoškolskih timova u polju kibernetičke sigurnosti HACKNIT3.

Srednja škola Ban Josip Jelačić iz Zaprešića, bila je zastupljena sa tri tima učenika iz 2.e i 4.e razreda, čiji je mentor bio prof. Danijel Ptičar.

Timovi škole osvojili su: 9. mjesto, 26. mjesto i 33. mjesto.

Timove su sačinjavali učenici: Lovro Sabljak, Lana Miloš, Luka Juha,

Nino Goran Tosenberger, Antonio Glavanić, Filip Fabijanec, Marin Brundić, Marko Fabek, Petar Peharec, Tin Flegar, Matej Tomić, Roko Filipčić, David Đurić, Luka Maričić, Roko Gašpert.

U Srednjoj školi Ivan Švear u Ivanić Gradu je mjesec kibernetičke sigurnosti obilježen i to na način da su tijekom listopada organizirana predavanja za učenike i nastavnike koje je održala nastavnica Iva Ipšin, a sa svrhom edukacije i podizanja svijesti o kibernetičkoj sigurnosti i kibernetičkoj higijeni.

Učenici i nastavnici informirani su o samoj inicijativi ECMS koja ove godine obilježava 10 godina djelovanja, ali i o nacionalnom CERT-u koji je odjel je CARNET-a, čiji je osnovni zadatak obrada incidenata na internetu odnosno očuvanje kibernetičke sigurnosti u Republici Hrvatskoj. Također, upoznati su na koji način djeluju prijetnje phising i ransomeare, te dobili savjete kako ih prepoznati i što poduzeti kako bi se zaštitili od tih prijetnji.

Svrha predavanja je podizanje osobnih kibernetičkih vještina koje će učenici i nastavnici moći iskoristiti u svom privatnom/poslovnom djelovanju.

Autorice: Štefanija Žugec i Iva Ipšin